About

Posts by :

trening zdrowotny plaza fitness

Trening zdrowotny – część 1.

Trening zdrowotny to bardzo szeroki temat, także już na wstępie umówmy się, że będę sukcesywnie dodawał kolejne artykuły traktujące o tym kluczowym w profilaktyce zdrowotnej zagadnieniu. W pierwszej części cyklu chciałbym przedstawić podstawowe korzyści płynące z treningu zdrowotnego i jak dać sobie szansę by je osiągnąć. Zacznijmy od kontroli masy ciała, która jest jednym z najważniejszych zadań stawianych sobie przez osoby chcące dbać o swoje zdrowie. (więcej…)

Marcinbiegnienatarasie

Schody i park w obliczu sportu oraz ubranie na bieganie

Dzisiaj niestandardowo dodaję foto wpis. Dzięki takiej formie, chcę przekonywać do biegania na tzw. świeżym powietrzu. Elektryczna bieżnia w klubie fitness jest niesłychanie nużąca. Eksploracja otoczenia, w którym mieszkamy może być fascynująca i naprawdę warto wybiec nawet na chwilę do pobliskiego parku, czy zwiedzić ciekawe uliczki. (więcej…)

Okno anaboliczne więcej nie zmusi do jedzenia w pośpiechu

Okno anaboliczne nie istnieje

Okno anaboliczne jest jednym z kulturystycznych sloganów masowo powielanych przez portale, blogi i trenerów. Zacznijmy od tego czym teoretycznie jest okno anaboliczne. Generalnie jest to okres czasu po treningu, w którym nasz organizm szybciej i skuteczniej regeneruje zapasy glikogenu oraz lepiej przyswaja białka. W związku z tym zalecane jest przyjmowanie wtedy węglowodanów oraz białek (zazwyczaj w postaci suplementów) dla lepszej odbudowy glikogenu i zapobieżenia utracie masy mięśniowej, jak i szybszemu jej przyrostowi. Długość okna to około dwie godziny. (więcej…)

zakwasy po wyciskaniu

Czym właściwie są zakwasy? – wcale nie tak nowa teoria

Już kilka lat temu spotkałem się z tezą, że za ból mięśni po treningu występujący po ok. 24-48h wcale nie jest odpowiedzialny podwyższony poziom kwasu mlekowego, a mikrouszkodzenia włókien mięśniowych i towarzyszące temu zapalenie na ograniczonym obszarze. W anglosaskiej literaturze nazywa się to DOMS – delayed onset muscle soreness, czyli opóźniona bolesność mięśni. (więcej…)

rozciaganie_mf

Czy rozciągać się w trakcie rozgrzewki? – właściwa pora na stretching

W ostatnim czasie zainteresował mnie temat stretchingu jako komponentu rozgrzewki. Tradycyjnie na zajęciach wychowania fizycznego w szkole rozgrzewka zaczynała się od truchtu prowadząc poprzez skippingi do statycznego rozciągania w siadzie płotkarskim. Czy to był błąd? (więcej…)